Bliv frivillig til DM i Tennis udendørs 2023

Aalborg Tennisklub lægger 19.-25. juni igen grusbaner til de Danmarksmesterskaber i tennis udendørs 2023. Meld dig som frivillig og vær med til skabe årets helt store tennis event.

Vi får brug for alle gode frivillige kræfter. - Klik på de enkelte team-opgaver i kalenderen nedenfor for at tilmelde dig (du må mægtig gerne tilmelde dig flere opgaver).

  • Baneteam er ansvarlig for klargøring og vedligehold af de syv baner på Kastetvej før og under DM.
  • Forplejningsteam er ansvarlig for forplejningen til både spillere, turnerings officials, team frivillige samt gæster og tilskuere.
  • Serviceteam er ansvarlig for tekniske installationer som lys, el og vand, opstilling af telte og boder.
  • Banedommer er ansvarlig for bane og linjedommere
  • Boldbørn team er ansvarlig for banedommere og boldbørn (til semi- og finaler)
Som frivillige får du:
  • Forplejning, når du er på vagt.
  • Invitation til frivilligfest, med spisning, (min. 18 år) - festen afholdes efter sommerferien.
  • Boldbørn får invitation til en tur til Fårup sommerland.
  • Hyggeligt og socialt samvær med en masse mennesker.

I løbet af DM ugen forventer vi dagligt 70-90 spillere fra toppen af den danske tennis rangliste + medrejsende trænere og klubrepræsentanter samt officials og tilskuere. Særligt fredag, lørdag og søndag forventer vi en del tilskuere.

Uge

Mandag

Tirsdag

Onsdag

Torsdag

Fredag

Lørdag

Søndag

25

19/6

Kvalifikation
Kampstart 12:00

20/6

Kvalifikation
Kampstart 11:00

21/6

Hovedturn 
Kampstart 10:00

22/6

Hovedturn
Kampstart 11:00

23/6

 Hovedturn
Kampstart 11:00

24/6

 Semifinaler
Kampstart 11:00

25/6

Finale
Kampstart 12:00 (Herre)
Kampstart 14:45 (Damer)


Der spilles kvalifikation i perioden 19.-20. juni, mens hovedturnering afvikles i perioden 21.-23. juni 2022, med semifinaler den 24. juni og finaler den 25. juni. Singlefinalerne TV-transmitteres på DR